„Пустинните лисици“ на исторически осминафинал, Русия аут

Публикувано в: Избрано, Мондиал 2014, Русия, Футбол Свят
01:10, 27 юни 2014, Автор: , Преглеждания:134

Ислам Слимани

Отборът на Алжир написа златна страница във футболната си история, след като се класира за първи път на осминафинал след равенство 1:1 срещу Русия в последния мач от група H. В следващата фаза играчите на Вахид Халилходжич ще срещнат Германия.

Мачът стартира чудесно за Сборная, след като в 6-ата минута левият бек Дмитрий Комбаров се включи чудесно в атака и бе оставен да центрира необезпокояван към точката на дузпата. Там Белкалем и Аалиш бяха забравили за Александър Кокорин и 19-годишният младок с атрактивен удар с глава прати топката неспасяемо в горния десен ъгъл на Райс М’Боли.

Първият изгоден шанс за „пустинните лисици“ дойде в 30-ата минута. Алиш се пребори за топката на близката греда след центриране от корнер и отклони кълбото високо зад гърба си, а на 7-8 метра от вратата Слимани бе оставен непокрит да стреля с глава. Таранът много добре насочи изстрела си към горния ляв ъгъл, ала Игор Акинфеев с чудесен рефлекс изби над гредата.

Второто полувреме можеше да почне с нов ранен гол за Русия. Поредица от двойни подавания пред дъгата позволи на Александър Самедов да излезе очи в очи с Райс М’Боли. Крилото пробва да плъзне топката в долния ляв ъгъл, ала стражът на ЦСКА с изумителен рефлекс парира удара.

В 60-ата минута Ислам Слимани отбеляза втория си гол в турнира. Джабу се пребори за топката с Алексей Козлов вдясно от наказателното поле на „сборная“ и спечели нарушение. Брахими завъртя кълбото към далечната греда, Акинфеев се размина и не успя да избие, за да може Слимани с глава да прониже празната врата – 1:1.

В 70-ата минута М’Боли отново бе на висота, след като Кержаков се измъкна отдясно и веднага стреля остро по диагонала в търсене на далечния ъгъл. Стражът на Алжир обаче реагира светкавично и закова топката пред голлинията си. До края на мача Русия иззе инициативата, но разчиташе предимно на изритани топки към вратата на противника, които ставаха лесна плячка за защитата пред М’Боли.

„Пустинните лисици“ финишират на второто място с 4 точки от трите си мача, които бяха достатъчни, за да ги превърнат в едва втория африкански осминафиналист на Световното след Нигерия. В осминафиналите Алжир ще срещне Германия. Русия отпада от турнира, приключвайки трети с два пункта.

Алжир: Райс М’Боли – Аиса Манди, Есаид Белкалем, Рафик Халиш, Джамел Месба – Карл Меджани, Набил Бенталеб – Софиан Фегули, Ясин Брахими (71′ – Хасан Йебда), Абделмумен Джабу (76′ – Набил Гилас) – Ислам Слимани

Русия: Игор Акинфеев – Алексей Козлов, Василий Березуцкий, Сергей Игнашевич, Дмитрий Комбаров – Виктор Файзулин, Олег Шатов (67′ – Алан Дзагоев), Денис Глушаков (46′ – Игор Денисов), Александър Самедов – Александър Кокорин, Александър Кержаков (81′ – Максим Канунников)

Главен съдия: Джунейт Чакър (Турция)
Помощници: Бахатин Дуран (Турция) и Тарък Онгюн (Турция)
Жълти картони: Месба, Гилас, Кадамуро (Алжир); Комбаров, Козлов (Русия)
Голмайстори: 0-1 Кокорин 6; 1-1 Слимани 60