Инфарктен обрат в края прати Холандия на четвъртфинал!

Публикувано в: Избрано, Мондиал 2014, Футбол Свят, Холандия
21:05, 29 юни 2014, Автор: , Преглеждания:72

Ариен Робен

Отборът на Холандия се класира изключително инфарктно за четвъртфиналите на Мондиал 2014, след като записа късен обрат срещу Мексико за победа с 2-1 на „Ещадио Кащелао“. Джовани дос Сантос даде преднина на момчетата на Мигел Ерера в началото на второто полувреме, но Уесли Снайдер и Клаас-Ян Хунтелаар донесоха успеха на „оранжевите“ с две попадения в последните минути на мача.

Срещата започна доста активно за „ацтеките“, а селекционерът на „лалетата“ Луис Ван Гаал получи лоша вест, след като Найджъл де Йонг се контузи и заменен от Бруно Мартинс-Инди. В 11-ата минута северноамериканците направи добра комбинация в пеналта на „оранжевите“, завършила с опасен шут на Ектор Ерера, но встрани от десния стълб на Силесен.

В 24-ата Карлос Салсидо отправи снаряд от над 30 метра към вратата на Холандия, но стражът Силесен внимаваше и изби в корнер. В 27-ата Робин Ван Перси получи пас зад защитата на съперника, но от малък ъгъл стреля неточно. В добавеното време на първата част мексиканците сбъркаха при изнасянето на топката и РВП отне кълбото, след което подаде към Ариен Робен, който се пребори с Рафа Маркес, но след това бе подкосен от Ектор Морено. Пабло Проенса, обаче, не даде дузпа.

Второто полувреме започна мечтано за мексиканците, след като в 48-ата минута Джовани дос Сантос се разписа със страхотен шут от 26 метра, намирайки долния ляв ъгъл на изненадания Силесен. В 55-ата Орибе Пералта пробва изстрел от дъгата на пеналта, но вратарят на европейците улови. 120 секунди по-късно Холандия можеше да изравни, след като де Фрай отправи удар от няколко метра при едно меле в наказателното поле, но Очоа изби топката в напречната греда.

В 61-ата минута Снайдер стреля от границата на пеналта, а топката рикошира в защитник на „ацтеките“ и мина на сантиметри от целта. В 74-ата Робен избухна по дясното крило, влезе в наказателното поле, финтира Маркес и шутира от няколко метра, но Очоа затвори вратата си, избивайки в корнер.

Възпитаниците на Луис Ван Гаал не се предадоха и в 88-ата минута заслужено изравниха резултата. Защитник на Мексико изби лошо топката, подарявайки я на Снайдер, който с бомбен изстрел от 13 метра намери мрежата зад Очоа. В третата минута на добавеното време Робен за пореден направи рейд по десния фланг, след което навлезе в пеналта и бе съборен от Маркес, а Педро Проенса посочи бялата точка. Резервата Клаас-Ян Хунтелаар не сбърка и вкара дузпата, носейки успеха на тима си – 2-1.

В четвъртфиналите Холандия очаква победителя от сблъсъка между Коста Рика и Гърция.

Холандия – Силесен, Блинд, Влаар, Де Фрай, Ферхаег (56 Депай), Де Йонг (9 Мартинс Инди), Вайналдуум, Кайт, Робен, Снайдер, Ван Перси (76 Хунтелаар)

Мексико – Очоа, Родригес, Салсидо, Маркес, Лаюн, Морено (46 Рейес), Ерера, Гуардадо, Агилар, дос Сантос (61 Акино), Пералта (75 Ернандес)

Главен съдия: Педро Проенса (Португалия)
Помощници: Бертино Миранда (Португалия) и Жозе Триго (Португалия)
Жълти картони: Агилар, Маркес (Мексико)
Голмайстори: 0-1 Дос Сантос 48; 1-1 Снайдер 88; 2-1 Хунтелаар 90+4 дузпа