Франция на четвъртфинал след измъчен успех над Нигерия

Публикувано в: Избрано, Мондиал 2014, Франция, Футбол Свят
20:57, 30 юни 2014, Автор: , Преглеждания:47

Франция

Отборът на Франция се класира за четвъртфиналите на Мондиал 2014, след като постигна трудна победа с 2-0 над Нигерия на „Ещадио Насионал“. Пол Погба откри резултата в 79-ата минута, а в добавеното време Джоузеф Йобо си отбеляза автогол.

Срещата очаквано започна по-силно за „петлите“, но играчите на Дидие Дешан бяха твърде безидейни в атака. В 19-ата минута Емануел Еменике изненада защитата на съперника, вкарвайки гол след подаване на Ахмед Муса, но страничният рефер правилно маркира засада. Три по-късно Пол Погба прати страхотно воле към вратата на африканците“, но Винсънт Енеяма показа рефлекс и успя да избие топката. Малко преди почивката Питър Одемвинги също стреля отлично, но Юго Йори отрази шута му.

В 54-ата минута реферът Марк Гейджър спести червен картон на Блес Матюиди, показвайки му само жълт при брутален фаул срещу Огени Онази, който след това бе заменен заради контузия. Десет по-късно Одемвинги за втори път отправи опасен изстрел към френската врата, но Йори отново спаси. В 70-ата Бензема направи двойно подаване с Гризман, след което остана сам срещу Енеяма. Стражът на „суперорлите“ отрази удара на нападателя на Реал Мадрид, но топката отново се удари в Бензема и тръгна застрашително към мрежата на Нигерия. От голлинията, обаче, Виктор Моузес изчисти кълбото.

В 77-ата минута Йоан Кабай нацели напречната греда с великолепен шут от границата на пеналта. 120 секунди след това Бензема засече с глава центриране от десния фланг, но Енеяма отново спаси по виртуозен начин. След изпълнението на корнера стражът на африканците сбърка фатално, увисвайки в опита си да пресече центрирането и Погба се разписа с удар с глава – 1-0. В 84-ата Гризман можеше да удвои, останал сам срещу вратаря, но не успя да го преодолее. В добавеното време нападателят на Реал Сосиедад получи подаване от Валбуена, но не съумя да засече кълбото от метра. Топката, обаче, рикошира в Йобо и влезе в мрежата – 2-0.

В следващата фаза „петлите“ очакват победителя от сблъсъка между Германия и Алжир.

Франция– Йори, Дебюши, Косчелни, Варан, Евра, Кабай, Матюиди, Валбуена, Погба, Бензема, Жиру (62 Гризман)

Нигерия – Енеяма, Амброуз, Йобо, Омеруо, Ошанива, Онази (59 Габриел), Микел, Моузес (89 Нвофор), Одемвинги, Муса, Еменике

Главен съдия: Марк Гейджър (САЩ)
Помощници: Марк Шон Хърд (САЩ) и Джо Флетчър (Канада)
Жълти картони: Матюиди (Франция)
Голмайстори: 1-0 Погба 79; 2-0 Йобо 90 автогол