10 от Коста Рика с исторически успех срещу Гърция след здрава битка и драма с дузпи

Публикувано в: Избрано, Мондиал 2014, Футбол Свят
02:05, 30 юни 2014, Автор: , Преглеждания:64

Коста Рика

Отборът на Коста Рика се класира за първи път в историята си на четвъртфинал на Световно първенство, след като надделя над Гърция с 5-3 след изпълнение на дузпи на „Арена Пернамбуко“. Редовното време и продълженията приключиха при 1-1, а „лос тикос“ играха с човек по-малко от 66-ата минута, когато Дуарте получи втори жълт картон. В следващата фаза тимът на Хорхе Пинто ще срещне Холандия.

Първото полувреме на двубоя бе изключително скучно и ще се запомни със само един шанс за гол в полза на „елините“. В 37-ата минута Холебас центрира отлично в наказателното поле, където Салпингидис засече топката от въздуха, но Навас показа страхотен рефлекс и изби топката.

Седем минути след почивката костариканците откриха резултата. Брайън Руис получи топката на дъгата на пеналта и отправи доста странен удар по земя, който намери долния ляв ъгъл на препарирания Карнезис – 1-0. Малко след това гръцки защитник игра с ръка в наказателното си поле, но реферът Бенджамин Уилямс проспа ситуацията.

В 66-ата минута „лос тикос“ останаха с 10 души, след като Дуарте получи втори жълт картон за грубо нарушение срещу Холебас. С човек повече, Гърция наложи волята си и имаше огромно преимущество в последните 20 минути. 120 секунди след изтичане на редовното време Гекас бе намерен в пеналта и шутира с гръб към вратата, Навас изби, но Папастатопулос бе на правилното място и направи добавка за 1-1. Минута след това Митроглу засече с глава центриране от десния фланг, но Навас показа класа и отрази удара.

В продълженията „елините“ очаквано имаха доминация, но много трудно достигаха до чисти положения пред Навас. В 113-ата минута Гърция организира чудесна контра, при която играчите на Фернандо Сантуш бяха петима срещу двама, но нападението не се разви по най-добрия начин. Все пак се стигна до шут на Христодулопулос, но Навас спаси. В последните секунди отново вратаря на „лос тикос“ се намеси блестящо, след като изби удар на Митроглу.

Боргес с безпощадно изпълнение даде аванс на Коста Рика, но Митроглу с техничен удар изравни. Руис със силен шут отново върна преднината на „лос тикос“, след което Христодулопулос също бе хладнокръвен – 2-2. Гонсалес също не сбърка, а Холебас също бе точен – 3-3. Кямбъл бе непоколебим при четвъртото изпълнение за костариканците, а Гекас пропусна, след като Навас отрази удара му – 4-3. Уманя реализира решителното попадение за своя тим и класира „лос тикос“ за първи път на четвъртфинал.

В следващата фаза Коста Рика ще срещне силния тим на Холандия. Срещата е на пети юли в Салвадор.

Коста Рика – Навас, Гамбоа (77 Акоста), Уманя, Гонсалес, Дуарте, Диас, Боргес, Техеда (66 Куберо), Руис, Боланьос (83 Бренес), Кямбъл

Гърция – Карнезис, Торосидис, Манолас, Папастатопулос, Холебас, Маниатис (78 Кацуранис), Самарис (58 Митроглу), Карагунис, Христодулопулос, Салпингидис (69 Гекас), Самарас

Главен съдия: Бенджамин Уилямс (Австралия)
Помощници: Матю Крийм и Хакан Аназ (Австралия)
Жълти картони: Дуарте, Техеда, Гранадос, Руис, Навас (Коста Рика); Самарис, Манолас (Гърция)
Червен картон: Дуарте 66 (Коста Рика)
Голмайстори: 1-0 Руис 52; 1-1 Папастатопулос 90+2