Футболът възтържествува! Холандия на полуфинал след дузпи!

Публикувано в: Избрано, Мондиал 2014, Футбол Свят, Холандия
01:55, 6 юли 2014, Автор: , Преглеждания:65

Холандия

Отборът на Холандия се класира за полуфиналите на Мондиал 2014, след като надделя с 4-3 след изпълнение на дузпи над Коста Рика. Редовното време и продълженията на срещата на „Арена Фонте Нова“ завършиха без попадения.

До средата на първото полувреме двубоят мина доста равностойно и без никакви положения пред двете врати. В 22-ата минута Робин Ван Перси се озова в чиста позиция в наказателното поле, но изстрелът му бе избит от Кейлор Навас, след което стражът хвана и добавката на Мемфис Депай. В 29-ата Депай получи отлично подаване, но и той не успя да преодолее вратаря на Леванте. Десет по-късно Уесли Снайдер пробва да се разпише от фаул, но Навас отново бе перфектен.

През второто полувреме натискът на „лалетата“ стана още по-ожесточен, но „лос тикос“ успяваха да не допускат сериозни опасности пред Навас. В 82-ата и късметът бе на страната на Коста Рика, след като Снайдер отправи изстрел от свободен удар, но улучи страничния стълб. Две по-късно РВП отново се озова в добра позиция, но стражът на карибския тим за пореден път прояви страхотен рефлекс.

В 88-ата минута Ван Перси направи фрапантен пропуск, след като не уцели топката от малкото наказателно поле при един отличен пас на Снайдер. В последните секунди Блинд центрира по земя към малкото наказателно поле, където двама негови съотборници не успяха да я засекат във вратата. В крайна сметка тя стигна до Ван Перси, който стреля, но ударът бе избит от Тахеда в горната греда.

В началото на първото продължение Влаар отправи точен удар с глава, но Навас отново улови. Натискът на „лалетата“ започна да намалява и в 117-ата минута Коста Рика можеше сензационно да поведе. Резервата Уреня навлезе мощно в пеналта и стреля ниско, но Силесен изби кълбото. В 119-ата отново шансът изневери на Холандия, след като Снайдер отправи страхотен шут, който попадна в напречната греда.

Борхес даде аванс на „лос тикос“ след първото изпълнение при дузпите, след което Ван Перси изравни. Тим Крул показа защо е влязъл в игра в 120-ата минута, след като спаси изстрела на Руис. Робен не сбърка и даде преднина на „оранжевите“ – 2-1. Гонсалес реализира за 2-2, но Снайдер с мощен удар запази предимството на Холандия – -3-2. Боланьос също не пропусна и изравни за 3-3, а Каут бе точен за 4-3. След това Крул отново показа рефлекс и хвана шута на Уманя и класира тима си към полуфиналите,

В спора за място на финала „лалетата“ ще срещнат тима на Аржентина. Мачът е на девети юли.

Холандия: Силесен (120 Крул), Влаар, Де Врий, Мартинс-Инди (106 Хунтелаар), Блинд, Депай (76 Ленс), Каут, Вайналдум, Снайдер, Робен, Ван Перси

Коста Рика: Навас, Акоста, Гонсалес, Уманя, Борхес, Боланьос, Диас, Гамбоа (79 Майри), Техеда (97 Куберо), Руис, Кямбъл (66 Уреня)

Главен съдия: Равшан Ирматов (Узбекистан)
Помощници: Абдухамидуло Расулов (Узбекистан) и Бахадир Кочкаров (Киргизтан)
Жълти картони: Гонсалес, Диас, Уманя, Акоста (Коста Рика); Мартинс-Инди, Хунтелаар (Холандия)