Марио Гьоце донесе четвърта световна титла на Германия с фамозен гол!

Публикувано в: Германия, Избрано, Мондиал 2014, Футбол Свят
00:42, 14 юли 2014, Автор: , Преглеждания:170

Марио Гьоце

Отборът на Германия спечели четвърта световна титла в историята си, след като надделя с 1-0 над Аржентина на финала на Мондиал 2014 на „Маракана“. В герой за Бундестима се превърна резервата Марио Гьоце, който отбеляза единственото попадение в срещата в 113-ата минута.

Проблемите за Маншафта дойдоха още преди мача, след като Сами Кедира получи контузия на загрявката и като титуляр започна неопитния Кристоф Крамер. Първите двайсетина минути на двубоя минаха равностойно и без големи опасности пред двете врати, с изключение на диагонален удар на Игуаин от малък ъгъл, премина успоредно на голлинията на Нойер. В средата на първото полувреме Тони Кроос направи фрапантна грешка, след като подаде с глава извеждащ пас към Гонсало Игуаин, но нападателя на „гаучосите“ не се възползва от подаръка и стреля покрай страничния стълб.

В 30-ата минута страничният рефер Андреа Стефани отмени попадение на „албиселесте“, след като правилно отсъди засада при гола на Гонсало Игуаин, който засече центриране на Есекил Лавеци. В 37-ата резервата Шюрле получи отличен пас в наказателното поле и отправи опасен изстрел, но Ромеро спаси. В 40-ата Меси се измъкна от защитата на немците отдясно и опита удар от малък ъгъл, но Нойер изби, след което Боатенг изчисти. В последните секунди на първата част Хьоведес засече топката с глава след центриране от корнер, но ударът му срещна лявата греда на Ромеро.

Второто полувреме започна взривно за Аржентина и още в началото Лео Меси имаше добра възможност да отбележи, но диагоналният му шут мина на сантиметри от лявата греда на Нойер. Последваха доста нервни минути, в които Масчерано и Агуеро получиха жълти картони за груби нарушения. В 82-ата Кроос получи отличен пас от Йозил и стреля от границата на пеналта, но неточно в аут. В крайна сметка до голове в редовното време не се стигна.

В първите секунди на продълженията Шюрле бе много близо до гола, но от десетина метра стреля в ръцете на Ромеро. В 97-ата минута резервата Паласио се озова очи в очи с Нойер, но опита прехвърлящ удар, който бе изключително неточен и топката излезе в аут. В края на първото продължение реферът спести втори жълт картон на Масчерано за сериозна балтия. Във втория екстратайм Рицоли показа, че няма топки и на два пъти не изгони играчи на Аржентина. Първо Масчерано, заедно с Билия, влезе грубо в краката на съперник, а след това Агуеро удари с лакът Швайнщайгер. В 113-ата минута Шюрле напредна отлично отляво и центрира в пеналта към Гьоце, който овладя на гърди и от пет метра реализира единствения гол в мача.

По този начин Германия спечели четвърта световна титла в историята си и първа от 1990-а година насам, а Аржентина и нейната звезда Лионел Меси ще продължат с очакването на златото.

Германия – Нойер, Хьоведес, Хумелс, Боатенг, Лам, Крамер (31 Шюрле), Швайнщайгер, Кроос, Йозил (120 Мертезакер), Мюлер, Клозе (90 Гьоце)

Аржентина – Ромеро, Рохо, Гарай, Демикелис, Сабалета, Масчерано, Билия, Перес (86 Гаго), Лавеци (46 Агуеро), Меси, Игуаин (77 Паласио)

Главен съдия: Никола Рицоли (Италия)
Помощници: Ренато Фаверани (Италия) и Андреа Стефани (Италия)
Жълти картони: Швайнщайгер, Хьоведес (Германия); Масчерано (Аржентина)
Голмайстори: 1-0 Гьоце 113