„Лъвиците“ с драматично петгеймово поражение от Сърбия

Публикувано в: Волейбол, Избрано
23:15, 24 сеп 2014, Автор: , Преглеждания:86

България

Женският национален отбор на България инкасира второ поражение на Световното първенство по волейбол в Италия, след като отстъпи драматично с 2-3 (19-25; 25-23; 19-25; 25-18; 12-15) гейма пред Сърбия в мач от група Б в Триест. Въпреки загубата нашите момичета взеха първата си точка на Мондиал 2014.

Срещата започна много силно за „лъвиците“, които дръпнаха с 6-2 и Зоран Терзич поиска ранен таймаут. Той даде резултат и сръбкините много бързо направиха обрат за 8-7 при техническото. Атака от краче на Филипова и две грешки в нападение на съперника, позволиха на нашите да поведат отново – 10-8. Разликата в полза на България се запази до второто прекъсване след отлична атака на Василева – 16-14. След паузата Сърбия направи обрат благодарение на Бошкович и Михайлович и резултатът стана 20-18. Владимир Кузюткин побърза да вземе почивка. Последва блок срещу Рабаджиева и 21-18. Още едно нападение на Бошкович и контра на Огненович реши гейма – 23-19, а крайният резултат от първата част бе 25-19.

Вторият гейм тръгна ужасно за „трикольорките“, които изостанаха с 2-8 при първото техническо. След паузата авансът на сръбкините стана осем пункта за 11-3 след блок срещу Рабаджиева. До втората почивка пасивът ни бе смъкнат на 10-16, а след техническото разликата падна до 12-16 след първа блокада срещу 17-годишната Бошкович. Блок на Русева срещу Бракочевич и блокаут на Колева докараха нещата до 17-20. Точка на Василева и аут на Михайлович стопи резултата на 22-23, а след това Бошкович също не намери полето – 23-23. Блок срещу Михайлович и успешна атака на Колева сложи край на гейма – 25-23.

Третата част започна добре за „лъвиците“, които успяха да поведат с 8-6 при първата пауза. След нея, обаче, последваха няколко детински грешки в нашата игра и Сърбия направи обрат за 13-11. До второто техническо разликата стана три точки, а след това волейболистките на Владимир Кузюткин така и не съумяха да се върнат в гейма и загубиха с 19-25.

Добра игра на българския блок ни даде преднина от 5-2 в началото на четвъртата част. Много бързо, обаче, момичетата на Терзич ни настигнаха и дори поведоха с 9-8. С няколко чудесни отигравания в атака и на блок Страши Филипова доведе резултата до 16-12. Аут на Михайлович увеличи преднината ни на цели седем пункта – 21-14. Сръбкините не се предадоха и намалиха изоставането си на 18-23, което накара Кузюткин да вземе почивка. Русева закова 24-ата точка за България, след което Бошкович заби в аут от пайп – 25-18 и тайбрек.

Докосване на мрежата от Филипова даде преднина от 4-2 за Сърбия в петия гейм, а блок срещу Василева увеличи аванса на съперника ни на 6-3. До размяната на полетата разликата се запази – 8-5 за западната ни съседка. Рабаджиева и Елена Колева направиха последователно два блокаута и резултатът стана – 9-10, което принуди Терзич да вземе почивка. Блокада на Филипова върна паритета – 10-10. Рашич, обаче, хвана Василева на блок и доведе нещата до 13-11. Ели се реваншира и намали на 12-13, но Михайлович заби мощно за 14-12. Бошкович сложи точка на спора с блокаут за крайното 15-12 и 3-2 гейма.

Елица Василева заби 23 точки за нашите, а Добриана Рабаджиева и Страшимира Филипова се отчетоха с по 13. За сръбкините Бранкица Михайлович закова 31, а Тияна Бошкович приключи с 26.

След тази загуба България има една точка в актива си и се намира на пето място в класирането, а Сърбия е на второ с пет. Утре от 21:00 часа нашите излизат срещу Турция в изключително важна битка.