Публикувано в: Избрано, Футбол България, Черно море
15:11, 22 ное 2014, Автор: , Преглеждания:32
Литекс

снимка: pfclitex.com

Отборът на Литекс записа класическа победа с 3-0 като гост на Черно море на стадион „Тича“ във Варна в първата среща от 16-ия кръг на А група. Головете за „оранжевите“ бяха дело на Вилмар Джордан, Данило Асприля и Кирил Десподов.

Срещата започна много силно за домакините, които пропуснаха две положения за гол още в първите минути. В петата Миро Манолов изведе Тодор Паланков сам срещу Винисиус, но халфът шутира покрай страничния стълб. Малко след това Стенио центрира от десния фланг и Манолов засече от границата на малкия пеналт, но стражът на гостите спаси.

В 29-ата минута грешка на Михаил Венков от ляво позволи на Страхил Попов да получи в близост до наказателното поле. Капитанът на ловчанлии веднага центрира към близката греда, където Джордан изпревари пазача си и с бедро нанесе сполучлив удар в долния ъгъл – 1-0. Малко преди почивката „моряците“ можеха да изравнят чрез Паланков, но шутът на халфа от десетина метра бе избит от Винисиус.

В началото на второто полувреме Васил Божиков изчисти топката с глава пред голлинията след удар на Котев. Гостите отговориха с чудесен шанс пред Страхил Попов, но неговият мощен шут бе спасен от Пиргов. В 55-ата минута Черно море остана с 10 души, след като Сашо Александров удари с лакът в гърдите Данило Асприля и Никола Попов му показа директен червен картон.

В 62-ата Джордан центрира отдясно, защитниците на варненци не можаха да попречат на Асприля да излезе сам срещу Пиргов. Вратарят обаче направи няколко решителни крачки напред и успя да отрази шута на колумбиеца. В 73-ата Десподов можеше да се разпише само секунди след влизането си в игра. Лошо избита топка от отбраната на домакините позволи на младия нападател да поеме в наказателното поле и да стреля силно с десния крак. Топката обаче срещна страничния стълб, а след това Пиргов успя да я улови.

В последната минута Данило Асприля направи невероятен индивидуален рейд, след като пробяга повече от 60 метра с топка в крака, премина през Котев и вратаря Пиргов. Накрая колумбиецът финтира още един бранител на голлинията, преди да вкара с петичка за 2-0. В добавеното време Десподов беше изведен сам срещу Пиргов при разредената вече отбрана на Черно море. Младокът без проблем стреля технично в долния ляв ъгъл, за да направи резултата класически.

След този успех Литекс има 25 точки и се изкачи до четвъртото място в класирането, а варненци остават осми с 21 пункта.