Лукойл-Академик грабна титлата след уверена победа в мач номер 5

Публикувано в: Баскетбол, България
20:31, 1 юни 2015, Автор: , Преглеждания:37

Лукойл

Лукойл Академик отново е шампион на България след едногодишна пауза. В решителен пети мач в Правец тимът на Тони Дечев надигра Балкан с 87-77 и така отново триумфира в своята зала, след като направи същото и преди два сезона.

Срещата започна много силно за Христо Захариев, който наниза седем точки и доведе резултата до 11-3 в полза на „студентите“ след четири минути игра, което принуди гостите да искат таймаут. 1,55 преди края на първата част Павел Маринов закова страхотна тройка и намали пасива на ботевградчани на 10-16. Краят на първата четвърт дойде при 20-13 за Лукойл.

През втория период домакините съумяха да увеличат преднината си до цели 14 пункта, но постепенно Балкан съумя да скъси изоставането си до 26-33 – две минути преди почивката. Крис Минков вкара тройка за Лукойл, но гостите отговориха с точна далечна стрелба на Острев. Груев продължи фестивала на тройките и доведе нещата до 39-29. В крайна сметка „зелените“ нанизаха нови три точки и първото полувреме приключи при 39-32 в полза на „студентите“.

Минков започна отлично третата част и с две тройки доведе резултата до 47-34. Седем минути след старта на второто полувреме Ивайло Ресиловски отсъди нарушение на Маринов, което предизвика остра реакция от Балкан и последва техническо за пейката на гостите, а резултатът стана 62-42. Все пак, „зелените“ не се предадоха и до края на третата част намалиха пасива си на 16 точки – 52-68.

В началото последната „десетка“ Балкан записа серия от 9-0 и се доближи на само 7. Домакините обаче успяха веднага да отговорят на тази серия и насвой ред също вкараха 9 точки поред, които пак вдигнаха разликата на 16 по средата на тази четвърт. И тук обаче ботевградчани не се предадоха и започнаха да намаляват. Така с тройка на Павел Маринов те свалиха на едва 5 точки при две минути и половина до края, но веднага след това той фаулира Драгович и излезе за пет лични нарушения. Сърбинът бе точен два пъти от линията, след него гостите пропуснаха, а Дий Браун отбеляза и сякаш сложи окончателен край на спора.

Най-полезен за успеха на домакините бе Христо Захариев, който завърши с 23 точки, 5 борби и 4 асистенции. Никола Драгович се включи с 16 точки и 8 борби, а Крис Минков отбеляза 13 точки след добро представяне.

За гостите с 18 точки, 7 борби, 4 асистенции, но и 7 грешки приключи Павел Маринов, а Иван Лилов вкара 17 точки.