32 отбора в очакване на жребия в Шампионската Лига

Публикувано в: Избрано, Футбол Свят, Шампионска Лига
04:22, 24 авг 2017, Автор: , Преглеждания:61

Шампионска Лига

Тази вечер в 19:00 часа българско време в Монако 32 отбори ще трепнат в очакване на жребия за груповата фаза на Шампионската лига, след като станаха ясни всичко участници в най-авторитетния клубен турнир за сезон 2017/2018. 17 страни класираха свои отбори в тазгодишната надпревара за „Ушатата“. Най-много представители има Англия – 5, Испания е с 4, а Германия и Италия са с по 3.

Груповата фаза на Шампионската лига включва 32 отбора, като 22 влизат автоматично и към тях се присъединияват още 10 след изиграването на плейофи. Тези 32 тима ще бъдат разпределени в осем групи от по четири отбора. Първите два отбора във всяка група ще се класират за елиминационната фаза на турнира, докато третите отбори ще продължат да се състезават в Лига Европа. Жребият ще започне с изтеглянето на отборите от урна 4, като всеки отбор ще бъде поставен в различна група, след което същото действие ще продължи с клубовете от урна 3, урна 2 и урна 1. Два отбора от една и съща страна не могат да попаднат в една група.

Апоел Никозия от Кипър и Марибор от Словения са сред по-неясните отбори, които са си завоювали място през квалификациите на Шампионската лига, въпреки че и двата отбора са били участници и преди в турнира. Единственият нов отбор, който трябваше да се класира, е Карабах от Азербайджан, елиминирайки в плейофите Копенхаген. Има още един нов играч на сцената: РБ Лайпциг, който се класира автоматично за груповата фаза чрез позицията си в Бундеслигата.

Шест британски отбора очакват жребия за груповата фаза: шампионите на Висшата Лига Челси, подгласникът Тотнъм и третият в крайното класиране Манчестър Сити. Те ще се присъединят към победителят в Лига Европа – Манчестър Юнайтед, както и Ливърпул, който елиминира немския Хофенхайм в плейофите за влизане в групите. Шестият британски тим е шотландският шампион Селтик, който отстрани Астана на българския треньор Станимир Стоилов.

Шампионите на първите осем класирали се първенства в Европа автоматично се поставят в Урна 1, а в останалите три урни отборите са разпределени въз основа на системата на коефициентите на УЕФА.

В урна 1 са обичайните заподозрени: носителят на трофея за последните 2 сезона Реал М, Байерн М, Ювентус. Компания им правят шампионът на Англия Челси и изненадващия първенец на Лига 1 тим на Монако.

Благодарение на новия формат, който беше пуснат в действие през миналия сезон, урна 2 е включила изключителни отбори. Шампионите на Франция, Португалия, Русия и Украйна са автоматично пуснати в урна 1, което събра големи клубове като Барселона, Атлетико Мадрид, ПСЖ и Борусия Дортмунд в урна 2. Там е носителят на Лига Европа Манчестър Юнайтед, който печелейки тунира, си завоюва мястото в „турнира на богатите“. Има и достатъчно силни отбори в урна 3 като Тотнъм, Ливърпул, Наполи и Рома, което създава потенциална възможност да се получат така наречените „групи на смъртта“.

Има отбори в урна 4, които някои биха се надявали да избегнат, тъй като там са шотландският шампиони Селтик, първенецът на Холандия Фейенорд, немският дебютант РБ Лайпциг и португалският гигант Спортинг Лисабон.

Урна 1(Миналогодишният победител в турнира Реал Мадрид и шампионите в големите първенства): Реал Мадрид, Байерн Мюнхен, Ювентус, Бенфика, Челси, Шахтьор Донецк, Монако, Спартак Москва

Урна 2: Барселона, Атлетико М, ПСЖ, Борусия Дортмунд, Севиля, Манчестър Сити, Порто, Манчестър Юнайтед

Урна 3: Наполи, Тотнъм, Базел, Олимпиакос, Андерлехт, Ливърпул, Рома, Бешикташ

Урна 4: Селтик, ЦСКА Москва, Спортинг Л, Апоел Никозия, Фейенорд, Марибор, Карабах, РБ Лайпциг

Първите мачове от груповата фаза ще се играят на 12-13 септември.