Словения грабна европейската титла!

Публикувано в: Баскетбол, Европа, Избрано
00:13, 18 сеп 2017, Автор: , Преглеждания:43

Словения

Словения е новият европейски шампион! Тимът пренаписа баскетболната си история, след като спечели трофея за първи път. На финала Словения се наложи над Сърбия с 93-85.

Началото на двубоя бе достойно за един финал. Мачът бе много равностоен и с честа смяна на водачеството, като след първата част Сърбия водеше с 2 точки. След това Словения отново излезе напред, а в средата на втория период направи серия от 11-0 и поведе с двуцифрена разлика. Баскетболистите на Игор Кокошков поддържаха аванса си, като на почивката водеха с 9 точки.

След подновяването на играта двубоят отново бе много оспорван. Сърбите се доближиха само на 2 точки от своя съперник, а преди решителните десет минути резултатът бе 71-67 в полза на Словения. В средата на частта обаче Лука Дончич се контузи и напусна принудително игрището. Младата звезда на тима не успя да скрие сълзите си, след като трябваше да седне на пейката.

Проблемите за словенците продължиха и през последната четвърт. Те направиха куп пропуски и по-малко от пет минути преди края допуснаха пълен обрат. Сърбите поведоха с 2 точки, но словенците бързо си върнаха водачеството. Последваха много драматични минути. Словения обаче направи серия от 12-0 и спечели мача.

Най-резултатен за победителите бе Горан Драгич с 35 точки. Клемен Препелич добави 21, а с 11 е Антъни Рандълф.

Богдан Богданович отново бе на ниво за Сърбия с 22 точки. Силно игра и Милан Мачван с 18 точки.

Словения завършва шампионата без нито една загуба, след като спечели и деветте си мача. Триумфът им бе изгледан на живо от хиляди техни привърженици, които бяха дошли в „Синан Ердем Доум“ в Истанбул, за да подкрепят своите любимци.

Въпреки поражението, Сърбия също заслужава похвали за представянето си. Отборът бе без много от ключовите си играчи на първенството и самото достигане до мача за титлата бе считано за малко вероятно.

източник: BGBasket.com