„Лъвиците“ с инфарктна победа над Турция след 20:18 в тайбрека!

Публикувано в: Волейбол, Избрано
17:05, 24 сеп 2017, Автор: , Преглеждания:52

България

Женският национален отбор на България по волейбол записа втора победа на Европейското първенство в Азербайджан и Грузия. Във втория си двубой от група C „лъвиците“ надвиха тима на Турция с 3-2 (25-17; 10-25; 25-16; 20-25; 20-18) гейма в Баку.

След равностойно начало, туркините успяха да дръпнат с 8-5 при първата пауза. След техническото резултатът набъбна до 10-5 и Иван Сеферинов ползва и втория си таймаут. Българската блокада заработи по най-добрия начин и това доведе до обрат – 16-15. Рабаджиева продължи страхотната си серия от сервиси (три аса), за да поведем с 22-15. Геймът приключи при 25-17 след атака на Страши Симеонова.

Втората част започна силно за Турция – 8-4 при първата почивка. След нея последваха две блокади срещу българките за 10-4 и таймаут за Иван Сеферинов. Посрещането на „лъвиците“ бе пробито и резултатът в гейма стана плачевен – успех с 25-10 за тима на Джовани Гуидети.

В третата част „трикольорките“ успяха да поведат с 8-6, след което атаки на Рабаджиева и Василева увеличиха преднината ни до 10-6. Авансът ни достигна 14-9 и Гуидети бе принуден да иска таймаут. Предимството на българките обаче достигна седем точки (17-10) след бомба на Хриси Русева. До края волейболистките на Сеферинов нямаха затруднения и спечелиха с 25-16.

Четвъртата част започна с три успешни атаки на Ханде и аут на Емилия Димитрова за 4-1 в полза на Турция. Сеферинов побърза да вземе почивка. С две контри на Ели Василева равенството бе възстановено – 7-7. До второто техническо, обаче, българките направиха само две точки – 9-16. „Лъвиците“ съумяха да стопят изоставането си до 12-16, но в крайна сметка обрат нямаше – 25-20 за Турция и 2-2.

Тайбрекът тръгна по-добре за нас в началото и успяхме да поведем с 6-3. С две поредни блокади срещу Василева Турция обърна нещата в своя полза – 8-7. Ас на Гамзе позволи на южната ни съседка да дръпне с 11-9 и Сеферинов веднага взе таймаут. Малко след това Китипова направи точка от сервис за 11-11 и Гуидети също поиска прекъсване. Последва битка точка за точка и голяма драма в края. Рабаджиева донесе победата на „лъвиците“ с блок и блокаут за 20-18.

Именно Доби бе най-резултатна за нашите с 19 точки. Елица Василева добави 17, а по 11 забиха Христина Русева и Емилия Димитрова.

За Турция Еда Ердем се отличи с 16 точки, 15 записа Полен Услупехливан, още 14 реализира Нериман Йозсой.

След този мач България е на второ място с четири точки и се класира за следващата фаза , докато Турция е последна с един пункт. Лидер е Русия с пет точки, а Украйна има две.

Утре нашите излизат срещу Русия в последния си мач от групата. Срещата е отново от 14:30 часа.