„Лъвовете“ с драматична загуба от Финландия

Публикувано в: Баскетбол, България, Избрано
23:34, 24 ное 2017, Автор: , Преглеждания:11

България

Националният отбор на България допусна драматична загуба в първия си мач от квалификациите за световното първенство в Китай, след като отстъпи с 80:82 пред Финландия в зала „Арена Ботевград“.

Първото полувреме беше много равностойно и почти през цялото време резултатът вървеше кош за кош. Българите спечелиха първата четвърт с 19:17, а в средата на втората стигнаха до най-големия си аванс – 25:20. Финландците обаче направиха обрат и се оттеглиха на почивка с преднина от три точки – 39:36.

В третата четвърт българският отбор допусна да изостане с 13 точки след серия от тройки и контраатаки на Финландия. Гостите поддържаха комфортен аванс до последните три минути на мача. Домакините обаче се вдигнаха на щурм в края. Те бяха много близо до драматичен обрат, но не успяха да се възползват от шанса си.

Българските баскетболисти стопиха изоставането си до една точка при 79:80. Te имаха 24 секунди за атака при 32 секунди до финалната сирена. Домакините обаче пропиляха две възможности да стигнат до кош и след това бяха принудени да пратят Джамар Уилсън на наказателната линия.

Натурализираният американец не сгреши и даде три точки аванс на Финландия. В оставащите пет секунди Павел Маринов пробив към коша и беше фаулиран. Той вкара първия изстрел, а при втория умишлено стреля в ринга. Александър Везенков стигна пръв до топката и я изпрати в коша, но съдиите отмениха двете точки. Те прецениха, че българинър е навлязъл в подкошието по-рано от позволеното.

Уилсън беше най-полезен за успеха на скандинавците с 20 точки, седем асистенции, пет борби и три откраднати топки. Изключително силно се представи и Анти Канерво, който вкара пет от шестте си опита от тройката и завърши с 18 точки. Kaпитанът Шон Хъф добави 14 точки.

Станимир Маринов беше най-резултатен в българския състав с 18 точки. Александър Везенков отбеляза 16, към които добави седем борби, три асистенции и две откраднати топки. Павел Маринов приключи с 15 точки, 5 борби и 3 асистенции и е с най-висок коефициент на полезност.